W Łodzi nie brakuje ślicznych zabytków, w szczególności sakralnych, którymi zachwycają się turyści z całego świata. W pierwszej kolejności należy wspomnieć tu o Kościele pod wezwaniem św. Józefa, który jest najstarszą świątynią w tym mieście. Warto pokreślić to, iż został on wzniesiony w latach 1765-68 na Placu Kościelnym Starego Miasta. Następnie w roku 1888 przeniesiono go na ul. Ogrodową. Przede wszystkim, ten niewielki kościółek jest wykonany z modrzewia, posiada jedną nawę oraz wieżyczkę, a jego dach pokrywają dachówki, wcześniej gonty. Ponadto, wielokrotnie był przebudowany, w związku z czym jego obecny wygląd jest daleki od pierwotnego. Znany jest on z neobarokowego ołtarza oraz z słynnego obrazu. A, co ciekawe obok kościoła znajduje się dzwonnica z XVII wieku.

Nie zapominamy także o Kościele Wniebowzięcia NMP, który jest uważany za jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w mieście. Został wzniesiony w 1888 roku na Placu Katedralnym Starego Miasta. Należy wspomnieć o tym, iż utrzymany jest w stylu neogotyckim. Posiada trzy nawy oraz transept. A, co ciekawe należy on do najstarszej łódzkiej parafii powstałej w XIV wieku. Przede wszystkim, jest znany z bogato zdobionych wnętrz oraz  tryptyku ukazującego wniebowzięcie NMP. Na uwagę zasługuje fakt, iż owy tryptyk został zakupiony jako wotum za ocalenie miasta z potopu szwedzkiego. Z pewnością, ściany kościoła są udekorowane stacjami drogi krzyżowej pochodzącymi z Tyrolu w Austrii. Nie ulga wątpliwości to, że do najcenniejszych zabytków w tej świątyni możemy zaliczyć płaskorzeźbę Chrystusa w Ogrojcu z XVII wieku, ołtarz ze scenami wniebowzięcia NMP i monstrancję z XVII wieku.

Warty zwiedzania jest także Kościół Jezuitów, który był budowany w latach 1880- 1884. Trzeba zaznaczyć to, iż w bryle kościoła są widoczne wpływy ówczesnych architektur europejskich, chociaż głównie nawiązuje on do budownictwa sakralnego z XIX wieku. Niegdyś był kościołem ewangelickim, ale w roku 1945 został przekazany Jezuitom i od tej pory pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Nie mniej wyjątkowy jest Kościół pod wezwaniem św. Kazimierza. Otóż, wzniesiono go w 1936 roku. Z pewnością, należy tu wspomnieć, iż konstrukcja świątyni została stworzona dzięki projektom Józefa Karbana. Poza tym, kościół w całości wykonany jest z cegły, dlatego jest stabilny i wytrzymały.

Trzeba też wspomnieć o zabytkowym rzymskokatolickim Kościele św Doroty. Jest to kościółek drewniany, który powstał w 1766 roku. W środku świątyni można podziwiać zabytkowe ołtarze, a ołtarz główny zdobiony jest rzeźbami późnogotyckimi. Ponadto, ambona kościelna pochodzi z baroku. Poza tym, obok kościoła znajduje się 9-metrowa dzwonnica kryta gontem. Godny uwagi jest także Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, który może nie posiada długiej historii, ale za to jest piękny. Oprócz tego, w Łodzi warto zobaczyć Kościół Matki Bożej Anielskiej i Kościół św. Teresy.

A, więc w Łodzi nie brakuje cudownych obiektów sakralnych, które wyróżniają się unikatową architekturą i cudownym wystrojem.